Jiří Krejčí

  O NÁS     NAŠI PSI     NABÍDKA     ČLÁNKY     VIDEO     FOTO     ZÁVODY     VZPOMÍNKY     KONTAKT     ODKAZY

 

Krátké představení našeho týmu.....

 

Jsme tým Harraskan  - Jiří Krejčí a Hana Sommerová. Naše stránky jsou malou rekapitulací našeho společného života se saňovými psy, s trpaslíky(pejsci), s kočkami a také našich různých aktivit a zájmů. Jiří Krejčí je, stručně řečeno, "nejdéle sloužícím" musherem v ČR. Já jsem Hana Sommerová, manželka a doghandler. Jirka se se saňovými psy seznámil na začátku osmdesátých let minulého století a svého prvního saňového psa malamuta Iltschi vom Mount Kinley získal v roce 1984 od Ing.Hany Petrusové. Iltschi byl první pes malamut v ČR a když mu skončila chovnost, darovala ho Hanka Jirkovi. V krátké době ho následovala šťěňátka fena a pes AM a dál už to bylo vzhledem ke sportovnímu založení Jirky podle známého scénáře ježdění se psy v zápřahu, pak závody, časem přišli i další psi. Jirka se stal se zakládajícím členem Klubu severských psů, kde několik let předsedoval. Později založil ryze sportovní organizaci, kde dosud působí jako předseda otevřené sekce. První roky závodil s AM, pak se přidali Sibiřští husky, následně Alaskani a v současnosti závodí s Evropskými saňovými psy. 10 let pořádal v Harrachově závody psích spřežení – první byly v roce 1986 jako první mezinárodní závody v tehdy socialistických zemích.

Saňoví psi ovlivnili jeho celý další život a zároveň i můj. Setkali jsme se před 22 lety na výstavě psů (naši malamuti byli sourozenci). Jako pražské děvče s nulovým vztahem ke sportu jsem začala poznávat Krkonoše a na svou první tůru s Jirkou po horách jsem si vzala lehký společenský oděv a pantoflíčky. Jako na potvoru nás zastihla extrémní bouře, to byla tvrdá zkouška mé odolnosti a z mého líčení zbyla jen barevná maska a tuzexové oblečení bylo jako hadr, ale přežila jsem. A každá moje další výprava do Krkonoš byla jako naschvál podobná zkouška. Tak jsem se tam raději přestěhovala.

Měli jsme se psy spoustu snů a v průběhu let se nám skoro všechny splnily. Chtěla jsem vyzkoušet závodění, spolu jsme se chtěli alespoň zúčastnit velkých závodů ME nebo MS, pak jsme chtěli být alespoň jednou v první desítce, pak jsme chtěli být alespoň jednou na stupních vítězů, pak jsme chtěli alespoň jednou vyhrát, pak jsme se chtěli alespoň jednou podívat na Aljašku a snad tam zajet i závody. Plnění snů bylo postupné, dlohodobé, v průběhu let se skoro vše úspěšně podařilo. Jednou jsem absolvovala závody na Moldavě v roce 1990. Se třemi SH ( v té době se jezdilo se 2-3 psy) jsem se umístila na 12. místě ze 24 účastníků (ale saně jsem musela do kopce tlačit a kopců tam bylo hodně), tak jsem se raději spokojila s funkcí pomocníka a tu vykonávám dodnes. Také na MS a ME jsme závodili, i do první desítky jsme se časem dostali, na stupních vítězů jsme pak také byli, dokonce jsme i vyhráli a náš největší sen Aljaška. Tak také na  Aljašku jsme se zajeli podívat a jeli jsme tam tři závody a ve všech jsme byli na stupních vítězů i na tom nejvyšším. Ale také jsme měli řadu neúspěchů a malérů, jak to v životě bývá.

O těchto našich aktivitách a jejich vývoji jsou tyto stránky a možná i o mnohém dalším.

Vloni jsme měli 20. výročí svatby, ale ježdění, trénování i závodění, jsme v posledních třech letech museli omezit a to hlavně z důvodu Jirkovy nemoci.


Kontakt: Jiří Krejčí | krejci@mushing.cz | Tel: 603 487 952

 

dh webdesign